گزارش اجمالی سفر تحقیقاتی به هند

گزارش اجمالی سفر تحقیقاتی به هند


گسترش عرفانهای کاذب در کشورهای اسلامی به ویژه در ایران سالهاست که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان یک تهدید فرهنگی مورد تأکید قرار گرفته است. موسسه علمی – فرهنگی بهداشت معنوی از سال ۱۳۸۹ در جهت تحقق منویات رهبری و با مأموریت آسیب شناسی و مقابله با عرفان های کاذب تأسیس شد.

با توجه به اینکه خاستگاه بسیاری از جریانهای کاذب شبه عرفانی در کشور هند است، دفتر امور بین الملل موسسه علمی فرهنگی بهداشت معنوی، یک سفر علمی پژوهشی را به منظور مشاهدۀ سرچشمه های پیدایش عرفان های کاذب طراحی کرد. این سفر از ۲۸/۱۱/۹۰ برابر با ۱۷ فوریه ۲۰۱۲ آغاز شد و تا ۱۲/۱۲/۱۳۹۰ برابر با ۲ مارس ۲۰۱۲ ادامه داشت. برنامه این سفر چند روز پیش از آغاز به اطلاع نهادهای حوزوی و دانشگاهی رسید و در این میان دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور دانشجویان خارج از کشور بیشترین همکاری را با موسسه داشت.

اهداف این سفر عبارت بودند از:
ارتقاء سطح دانش و تجربه پژوهشگران حوزه جنبش های معنوی نوظهور از طریق مطالعات میدانی و مشاهده عینی بر روی:
۱- جنبش های معنوی وارد شده به کشور که خاستگاه اصلی آن ها کشور هند بوده است.(مانند اوشو، سایبابا و…)
۲- جنبش های معنوی جدیدی که در چند سال اخیر در حال رشد در حوزه های بین المللی هستند. (مانند جریان هنر زندگی)
مطالعه بر روی گروه اول به منظور مقابله بهتر با این جریانات در داخل کشور می باشد؛ و مطالعه بر روی گروه دوم به منظور ظرفیت سنجی این جنبش ها در جهت پیشگیری از نفوذ آن ها به داخل کشور در سال های آتی می باشد.
۱۷ فوریه ۲۰۱۲
در بدو ورود نمایندۀ انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی در شهر بمبئی جناب آقای دکتر حکیم الاهی به استقبال آمدند و برنامه های مربوط به اقامت را هماهنگ کردند. کار گروه از همان روز بعد از ظهر آغاز شد. بعد از ظهور روز اول باز دید از مجموعۀ حاجی علی درگاه، معبد ماهالاکشمی، معبد جنبش سوامی باپاس، معبد جین و چند معبد متفرقه انجام شد. در این بازدیدها جریان سوامی باپاس که یک جنبش نوپدید معنوی به شمار می آید مورد مطالعۀ بیشتر قرار گرفت و کتاب مقدس و اصلی (Sadachai Sandeah) آنها از معبد خریداری شد.
۱۸ فوریه ۲۰۱۲

روز دوم اقامت در بمبئی از مجموعه غارهای معروف به کانهری در پارک ملی این شهر بازدید شد.این مجموعه دارای ۱۰۹ غار است که توسط راهبان بودایی در دل صخره ها کنده شده و دارای تصاویر و تندیس های بزرگ و کوچک و یک تالار بزرگ گردهم آیی است. این مجموعه چشم انداز بسیار زیبای نسبت به فضای سرسبز پارک ملی دارد و جایی برای سکوت و مراقبۀ بودائیان بوده است که در طول سالهای ۱۰۰ پیش از میلاد تا قرن هفتم میلادی ساخته شده است.
بعد از ظهر همان روز اعضای گروه در مراسم چهلم درگذشت نماینده آیت الله سیستانی که در مسجد شیعیان بمبئی برگزار شد، شرکت کردند و در این مراسم ملاقات با جناب حجت الاسلام مهدوی پور نماینده ولی فقیه در شبه قاره هند و دکتر کلب الصادق رئیس دانشگاه لکنهو و جناب حجت الاسلام و المسلمین اسلم رضوی امام جمعه سابق شهر پونا صورت گرفت. سایر مسئولان ایرانی در هندوستان نیز در این مراسم شرکت داشتند.در این شب بازدید از هتل کاخ تاج محل، دروازه هند و ساحل چوپاتی نیز انجام شد.
۱۹ فوریه ۲۰۱۲

نوزدهمفوریه برابر با چهاردهم اسفندماه گروه وارد شهر بنگلور شد و جناب مهندس حبیبی نمایندۀ دانشجویان ایرانی مقیم بنگلور به استقبال آمدند. سپس به همراه ایشان برنامه بازدیدها پی گیری شد، نخست «بول تمپل» و سپس «معبد پارواتی» و چند معبد کوچک و بزرگ دیگر مورد بازدید قرار گرفت. بعد از ظهر معبد اصلی جامعه بین المللی آگاهی کریشناکه مجموعه ای بسیار بزرگ بود، بازدید شد و تعدادی کتاب و اشیاء و نمادهای مربوط به این جریان خریداری گردید.
۲۰ و ۲۱ فوریه ۲۰۱۲

برنامه روز دوم در بنگلور بازدید از آشرام بنیاد هنر زندگی به رهبری آقای راوی شانکار در برنامه بود، این بازدید در مجموع دو روز به طول انجامید و در ضمن آن ملاقات با آقای کارتیک کریشنا مدیر رسانه های بین المللی بنیاد هنر زندگی، دیدار با خانم مواهب الشیبانی مدیر بخش خاورمیانه بنیاد، مصاحبه با تعدادی از اساتید مجموعه، شرکت در جشن ماها شیوا راتری و بازدید از نمایشگاه محصولات مجموعه و خرید کتاب و نرم افزار، بازدید از بیمارستان آیور ودا در این مجموعه و بخش دام پروری آشرام و در نهایت ملاقات و مصاحبه با آقای راوی شانکار صورت گرفت.
در شب بیست و یکم فوریه نشستی با نمایندگان انجمن اسلامی شهر بنگلور برگزار شد که در این نشست جناب حجت الاسلام والمسلمین مظاهری سیف دربارۀ تلاش و برنامه ریزی نظام سرمایه داری برای پر کردن خلاء معنوی و ایجاد و ترویج معنویتی هماهنگ با ارزش های نظام لیبرال – سرمایه داری سخنرانی کردند و به تعدادی از سوالات دانشجویان جواب دادند.
۲۲ فوریه ۲۰۱۲

روز بعد صبح با سفر کوتاهی به پورجاپاتی و بازدید از آشرام ساتیا سای بابا سپری شد و بعد از ظهر در شهر بنگلور معبد بزرگ شیوا مورد بازدید قرار گرفت.
۲۳ فوریه ۲۰۱۲
در روز ۲۳ فوریه گروه وارد شهر میسور شد و جناب دکتر یزدان پناه از نمایندگان انجمن اسلامی به استقبال آمدند، سپس با گروه همراهی آقای مهندس زارعی ابتدا به مسجد جعفری میسور رفته و با حجت الاسلام و المسلمین رضوی، امام جمعه شیعیان میسور، ملاقات و گفتگو کردند. سپس بازدید از معبد چاموندی هیل،


معبد کوچک و قدیمی جین و مقبره تیپوسلطان صورت گرفت. شامگاه همان روز پس از برگزاری جلسه دعای کمیل در محل انجمن اسلامی میسور و با حضور تعدادی از دانشجویان ایرانی آن شهر جناب حجت الاسلام و المسلمین مظاهری سیف به بیان سخنانی دربارۀ تفاوت ها و تشابه های اسلام و ادیان هندی پرداختند و در پایان به پرسش های چند نفر از حاضران در جلسه پاسخ گفتند.
۲۴ و ۲۵ فوریه ۲۰۱۲

روز بیست و چهارم فوریه گروه وارد شهر پونا شد و در بدو ورود بنابر دعوت قبلی به منزل حجت الاسلام و المسلمین اسلم رضوی، امام جمعه سابق شهر پونا،رفتند. بعد از ظهر همان روز گروه به سمت احمدنگر حرکت کرد، تا صبح روز بعد رأس ساعت ۵ در مراسم جشن تولد مهربابا حضور داشته باشند. در آنجا با برخی از ایرانیان که برای شرکت در مراسمدر محل مقبره مهربابا حضور داشتند آشنا شده و آنان درباره زندگی مهربابا، اندیشه های او  موقعیت آشرام مهرآباد توضیحاتی ارائه نمودند. سپس به انجمن خیریه مهربابا در شهر احمد نگر رفته و تعدادی از کتاب های مربوط به مهربابا به زبان فارسی و یک کتاب به زبان انگلیسی که ترجمه آن به فارسی موجود نبود، خریداری شد.
بعد از ظهر روز بیست و پنجم فوریه به شهر اورنگ آباد واقع در صد کیلومتری احمدنگر سفری صورت گرفت. در این شهر مجموعه مقبره بی بی کا معروف به تاج محل کوچک و همچنین غارهای بودائیان بازدید شد. سپس به سمت پونا بازگشته و شب در مسیر بازگشت بازدیدی از یک معبد صورت گرفت که گویا مربوط به جنبش معنوی جدیدی بود که رهبر آن فردی بود که موهایش را مانند سای بابا مجعد کرده بود. این گروه جمع کثیری از مردم هندی را برای برگزاری سخنرانی و آئین مدهبی جمع کرده بودند و به تبلیغات برای جذب مشغول بودند.
۲۶ فوریه ۲۰۱۲

روز بیست و ششم فوریه از آشرام جی. پی واسوانی واقع در شهر پونا بازدیدی صورت گرفت، و با حضور یکی از مسئولین موزه مجموعه بخش های مختلف آشرام برای گروه تشریح شد. در انتها نیز مراسم سخنرانی با حضور آقای جی پی واسوانی برگزار شد که اعضای گروه در آن شرکت داشتند. سپس از فرشگاه محصولات آشرام بازدیدی صورت گرفت و تعدادی کتاب و نرم افزار تهیه شد.
۲۷ فوریه ۲۰۱۲
صبح روز ۲۷ فوریه مراحل ثبت نام و تهیه وسایل لازم برای حضور یک روزه در مرکز بین المللی آشرام اوشو در پونا انجام شد و بعد از ظهر از آشرام راما کریشنا و معبد پارواتی بر فراز تپه های پونا بازدید به عمل آمد.
۲۸ فوریه ۲۰۱۲

روز ۲۸ فوریهاعضای گروه از ساعت ۹ صبح تا نیمه شب در آشرام اشو حاضر شده و ضمن بازدید از بخشهای مختلف مجموعه در چند برنامه رسمی از جمله میتینگ شامگاهی آشرام شرکت نمودند.
۲۹ فوریه ۲۰۱۲
صبح روز ۲۹ فوریه پس از بازدید از معبدپاتالاشوارکیوز، بازدیدی از یکی از بزرگترین کتاب فروشی های شهر پونا صورت گرفت و تعدادی کتاب مرتبط با جنبش های معنوی جدید خریداری شد. بعد از ظهر همان روزبا حضور در آشرام جنبش آناندا مایی ما، ضمن مصاحبه با یکی از اعضای مجموعه، از بخش های مختلف آشرام نیز بازدید به عمل آمد .
۱ مارس ۲۰۱۲

سرانجام روز آخر اقامت در پونا با بازدید از معبد بزرگ جین ها بخش علمی این سفر به پایان رسید.  شرکت در مراسم دعای کمیل انجمن اسلامی دانشجویان پونا همراه با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین مظاهری سیف رئیس موسسه بهداشت معنوی آخرین برنامه رسمی در این سفر بود.
۲ مارس ۲۰۱۲
صبح روز ۲ مارس جهت بازگشت به میهن اسلامی، اعضای گروه عازم شهر بمبئی شدند و راس ساعت ۱۵ از محل فرودگاه بین المللی این شهر به تهران بازگشتند.