سفر تحقیقاتی به هند - قسمت اول

سفر تحقیقاتی به هند – قسمت اول

با توجه به اینکه خاستگاه بسیاری از جریانهای کاذب شبه عرفانی در کشور #هند است، دفتر امور بین الملل موسسه علمی فرهنگی #بهداشت_معنوی، یک سفر علمی پژوهشی را به منظور مشاهدۀ سرچشمه های پیدایش عرفان های کاذب طراحی کرد. این سفر از ۱۷ فوریه ۲۰۱۲ آغاز شد و تا ۲ مارس ۲۰۱۲ ادامه داشت. برنامه این سفر چند روز پیش از آغاز به اطلاع نهادهای حوزوی و دانشگاهی رسید و در این میان دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور دانشجویان خارج از کشور بیشترین همکاری را با موسسه داشت.

اهداف این سفر عبارت بودند از:
ارتقاء سطح دانش و تجربه پژوهشگران حوزه جنبش های معنوی نوظهور از طریق مطالعات میدانی و مشاهده عینی بر روی:
۱- جنبش های معنوی وارد شده به کشور که خاستگاه اصلی آن ها کشور هند بوده است.(مانند #اوشو، #سایبابا و…)
۲- جنبش های معنوی جدیدی که در چند سال اخیر در حال رشد در حوزه های بین المللی هستند. (مانند جریان هنر زندگی)
مطالعه بر روی گروه اول به منظور مقابله بهتر با این جریانات در داخل کشور می باشد؛ و مطالعه بر روی گروه دوم به منظور ظرفیت سنجی این جنبش ها در جهت پیشگیری از نفوذ آن ها به داخل کشور در سال های آتی می باشد.

 

🗓 ۱۷ فوریه ۲۰۱۲
در بدو ورود نمایندۀ انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی در شهر بمبئی جناب آقای دکتر حکیم الاهی به استقبال آمدند و برنامه های مربوط به اقامت را هماهنگ کردند. کار گروه از همان روز بعد از ظهر آغاز شد. بعد از ظهور روز اول باز دید از مجموعۀ حاجی علی درگاه، معبد ماهالاکشمی، معبد جنبش سوامی باپاس، معبد جین و چند معبد متفرقه انجام شد.
در این بازدیدها جریان سوامی باپاس که یک جنبش نوپدید معنوی به شمار می آید مورد مطالعۀ بیشتر قرار گرفت و کتاب مقدس و اصلی (Sadachai Sandeah) آنها از معبد خریداری شد.

حاجی علی درگاه

درگاه حاجی علی☝️ آرامگاه یکی از بزرگان پیران طریقت تصوف، مسجد و زیارتگاه مسلمانان هند در کلان شهر بمبئی است. این آرامگاه در میان آب دریا قرار گرفته و فقط یک راه ورودی به آرامگاه وجود دارد، راه پیاده رو است و به اندازهٔ ۳ متر پهنا دارد، طول مسیر این راه از ابتدای درگاه تا «ساحل ورلی» حدود یک کیلومتر است. این ساختمان در سال ۱۴۳۱م بنا شده و در ساحل شهر بمبئی واقع است. به طور معمول بیش از ۴۰۰۰۰ زائر در روزهای پنجشنبه و جمعه از این درگاه بازدید می‌کنند.

معبد آمیچان پانالال

معبد Babu Amichand Panalal از معابد آئین جینیسم در شهر بمبئی بود که از آن بازدید شد.

سوامی باپاس

تصاویر برخی از رهبران جنبش سوامی باپاس در هند که از شعبه آنان در بمبئی بازدید شد.