سفر تحقیقاتی به هند – قسمت ششم

سفر تحقیقاتی به هند – قسمت ششم

🗓 ۲۲ فوریه ۲۰۱۲
صبح روز ۲۲ فوریه، به منظور بازدید از آشرام “ساتیا سای بابا”، یکی از رهبران معروف عرفان های کاذب، از شهر بنگلور به “پورجاپاتی” حرکت کردیم.


🔹 ساتیا سای بابا (Sathya Sai Baba) مدعی بود که “آواتار” است.
👈 آواتار به زبان ساده یعنی: تجسّد (حلول در قالب جسمانی) خدا بر روی زمین

🔵 سای بابا متولد ۱۹۲۶ در روستای پورجاپاتی (پوتاپارتی) بود.
✅ در سال ۱۹۴۰ ، ساتیا سای بابا اعلام کرد که روح “سای بابای شیردی” (از شخصیت های معنوی هندی در اوایل قرن۲۰) است که در کالبدی جدید تجسم یافته است. بیشتر اطلاعاتی که درباره اوایل زندگی سای بابا در اختیار است توسط اطرافیان وی ساخته شده ودر آن به تقدس و تحسین او پرداخته اند.

🔹 خلق ویبوتی (خاکستر مقدس) و سایر چیزهای کوچک مانند حلقه، گردنبند و ساعت توسط ساتیا سای بابا، باعث شهرت وی شد. مریدانش این کارها را نشانه الوهیت می دانستند. این در حالی است که برخی از این کارهای خارق العاده وی، تردستی های رایج در شعبه بازی بود و برخی دیگر از ارتباطات وی با شیاطین جنی نشأت می گرفت.


🔹پایگاه مرکزی جریان معنوی سای بابا در منطقه پورجاپاتی با عنوان “پراشانتا نیلایام”، Prashanthi Nilayam است که در ۱۹۵۰ افتتاح شد.

🎥 کلیپ تبلیغاتی سای بابا که توسط مریدان وی ساخته شده است. در بخش هایی از این کلیپ خاکستر مقدس (ویبوتی) سای بابا نیز نمایش داده می شود.

🔹سای بابا در سال ۲۰۱۱ فوت کرد. منتهی هنوز آشرام و مراکز تبلیغاتی وی به فعالیت خود ادامه می دهند.
🔹 سازمان ساتیا سای گزارش می دهد که بطور تخمینی ۱۲۰۰ مرکز ساتیا سای بابا در ۱۱۴ کشور وجود دارد.

✅ صفحه ویکیپدیا فارسی “ساتیا سای بابا” اطلاعات دیگری را نیز در رابطه با سای بابا درج نموده که بعضا خواندنی است.
🔹 البته برخس بخش های آن با نگاه های جانبدارانه تالیف شده است. منتهی بخش انتقاداتی که به وی ، خصوصا در غرب، وارد شده نیر مطالب مناسبی دارد.
http://l1l.ir/t75