سفر تحقیقاتی به هند – قسمت چهارم

سفر تحقیقاتی به هند – قسمت چهارم

بعد از ظهر روز ۱۹ فوریه محل اقامت را به سمت ایسکون تِمپِل ISCKON Temple (معبد ایسکون) ترک کردیم.
کلمه #ISCKON در واقع مختصر شده عبارت International Society for Krishna Consciousness به معنای “انجمن بین المللی آگاهی کریشنا” می باشد.


ایسکون تمپِل در سال ۱۹۹۷ بر روی تپه ای در شهر بنگلور، به مساحت ۳۲٫۰۰۰ متر مربع ساخته شده است. @harab_ir

جنبش آگاهی کریشنا یکی از “شبه جنبش های معنوی” (یا همان عرفان های نوظهور) است که در ۵۰ سال پیش (۱۹۶۶) در نیویورک آمریکا شکل گرفت.


“سوامی پراپهو پادا” Swami Prabhupada 1896-1977 بنیانگذار انجمن آگاهی کریشنا

✅تاسیس این جنبش در آمریکا در واقع بخشی از موجی است که برخی از تحلیلگران آن را با عنوان “شرقی سازی غرب” Easternization of the West معرفی می کنند.
⭕️این پدیده حاصل تلاش های انگلیس در دوران استعمارگری اش در هند است. سفر رهبران معنوی هندوئی به کشورهای غربی، همراه با هیاهوی فراوان تبلیغاتی و حمایت های گسترده آشکار و پنهان از آنان، بخش عمده ای از این پروژه بود. این افراد عمدتا قرائتی جدید از هندوئیسم را به عنوان معنویتی جهانشمول به مردم غرب و جهان معرفی می کردند، که سال ها پیش پی ریزی آن توسط عوامل استعماری در هند ریخته شده بود. وقتی زندگینامه بسیاری از این رهبران را مطالعه کنید متوجه ارتباطات پیدا و پنهان آنان با سردمدران استعماری و عوامل بومی آنان در هندوستان خواهید شد. (انشاالله در فرصتی دیگر بیشتر پیرامون این مساله صحبت خواهم کرد)
🔴 به عنوان مثال: بنیانگذار “انجمن آگاهی کریشنا” به توصیه استادش “بهکتی سیداناندا ساراسواتی” Bhaktisiddhanta Sarasvati به غرب می رود و این انجمن را تاسیس می کند. استاد وی پس از مدت مدیدی فعالیت در دادگاه سلطنتی انگلیس در هند، جنبشی معنوی با عنوان Gaudiya Math را راه اندازی می نماید که پس از مدت کوتاهی ۶۴ شعبه در هند و چند کشور اروپایی از جمله انگلیس ایجاد می کند.
🔵انجمن آگاهی کریشنا در واقع ادامه دهنده مسیر جنبش Gaudiya Math بود که توانست در مدت ۱۰ سال، بیش از ۱۰۰ معبد در آمریکا و چندین کشور جهان ایجاد کند.

“انجمن آگاهی کریشنا” هم اکنون بیش از ۵۵۰ مرکز در ده ها کشور جهان راه اندازی نموده است. متاسفانه ابعادی از این عرفان کاذب در داخل کشور ما نیز نفوذ کرده و محافلی را به خود اختصاص داده است. تعدادی از متون این جریان معنوی انحرافی نیز به فارسی ترجمه شده است.

📢 یکی از بخش های بارز این “شبه جنبش معنوی” تکرار عبارت زیر می باشد که در بسیاری از عبادت هایشان آن را انجام می دهند.

Hare Krishna Hare Krishna (هَری کریشنا، هَری کریشنا)
Krishna Krishna Hare Hare (کریشنا کریشنا هَری هَری)
Hare Rama Hare Rama (هَری راما هَری راما)
Rama Rama Hare Hare (راما راما هَری هَری)
✅به علت اهمیت بالای تکرار این عبارت در این انجمن، در بسیاری از محافل این انجمن را با عنوان “جنبش هَری کریشنا” Hare Krishn Movement نیز معرفی می کنند.
✅این عبارت در واقع درود فرستادن بر دو تا از خدایان هندو به نام های “راما” و “کریشنا” است که تجلیاتی از خدایی بزرگتر به نام “ویشنو” هستند.
👈(دررابطه به خدایان هندو و تجلیاتش در قسمت دوم برنامه ناگفته های هندوئیسم در شبکه جهانی ولایت توضیحاتی داده ام که در فیلم زیر موجود است)

✅ معبد ایسکون در بنگلور یکی از بزرگترین معابد انجمن آگاهی کریشنا است. همانطور که در تصویر این معبد می بینید، پله های زیادی در آن تعبیه شده تا به محل اصلی معبد برسید.
✅ بازدید ما از معبد بنگلور، با یکی از مراسمات خاص این معبد همراه شده بود و مسئولین معبد مسیر پله ها را به نحوی طراحی کرده بودند که تا رسیدن به بخش اصلی معبد بایستی ۱۰۸ مرتبه عبارت “هَری کریشنا” تکرار می شد 🙄 و راهبان در سرتاسر مسیر مردم را تشویق به تکرار این عبارت می کردند.

🎬 ویدئوی زیر تصویری اجمالی از معبد ایسکون در بنگلور و بخشی از مراسمات این عرفان نوظهور را نمایش می دهد👇

📢 فایل صوتی زیر نیز تکرار عبارت “هری کریشنا” است که در این جریان انحرافی معنوی قداست زیادی دارد.👇