یوگا، معنویت در لباس ورزش

یوگا، معنویت در لباس ورزش

یوگا در ظاهر به عنوان ورزشی مفید در جامعه معرفی شده است؛ حال آن که مروجین اصلی این جریان در کشور آن را به عنوان مسیری معنوی معرفی می کنند.

“سید جلال الدین موسوی نسب” که به خاطر کهولت سنی اش به پدر یوگای ایران معروف بود، و بیش از ۳۰ جلد کتاب در این زمینه ترجمه و تالیف نموده است، در رابطه با کسانی که یوگا را ورزش معرفی می کنند تعابیر تندی به کار برده و آنان را کوته فکر خطاب می کند. (گنجینه اسرار یوگا،ص۳۸)
‼️ مشابه همین نظرات را از زبان پیشکسوتان یوگا در مصاحبه های متعددشان در مجله اختصاصی یوگا با عنوان “دانش یوگا” می توانید مشاهده کنید.

جایگاه یوگا در بستر جغرافیایی و آئینی خود، یعنی در آئین هندوئیسم، #طریقت_عرفانی این آئین شرک آلود است. همچنان که “داریوش شایگان” نویسنده کتاب مشهور “ادیان و مکتب های فلسفی هند”، از یوگا به عنوان یکی از شش دستگاه فلسفی هندوئیسم نام می برد.

▪️ سید جلال موسوی نسب مبارکه ای (۱۳۰۲-۱۳۸۷)
➕ وی پس از مدتی لقب #آناندا_جیوتی را برای خود برگزید.

✅ بسیاری از پژوهشگران حوزه فرق انحرافی از یوگا به عنوان یکی از جریان های اصلی عرفان کاذب در کشور نام برده و نسبت به رواج آن در جامعه هشدار داده اند.( ر.ک: حقیقت یوگا، حمیدرضا مظاهری سیف)

👈 این قبیل واکنش ها منحصر به پژوهشگران ایرانی نبوده و در سال های اخیر علمای برخی از کشورهای اسلامی همچون مالزی و اندونزی نیز در این رابطه واکنش های تندی داشته اند تا جایی که در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ فتاوایی مبنی بر #حرمت انجام یوگا برای مسلمانان این کشورها صادر کردند.

‼️ علاوه بر موارد مذکور، تقابل علمای اسلامی و عموم مسلمانان هندوستان، با دستور نخست وزیر این کشور مبنی بر اجباری شدن یوگا در مدارس هند در سال ۲۰۱۴، دلالت بر گستره آسیب های اعتقادی این مسلک عرفانی است که در قالب ورزش به دنیا معرفی شده است.


▪️ کتاب حقیقت یوگا
➕ ناشر موسسه بهداشت معنوی

💠لازم است بدانید که، تنها ۱۰۰ سال است که یوگا به عنوان ورزش در دنیا معرفی شده است و تا پیش از آن به عنوان مسلکی عرفانی شناخته می شد. در مقاله اخیر حجت الاسلام حسین عرب، با عنوان “ریشه های معنویت گرایی جدید در شبه قاره هند”، نقش استعماری انگلستان در این مساله به خوبی تبیین شده است. نگاهی به اولین وارد کنندگان یوگا به عنوان ورزش در کشور ما نیز همین نگاه را تائید می نماید.

⛔️ #اولین_باشگاه_یوگا در ایران در سال ۱۳۴۵ توسط سیاست مدار فراماسون پهلوی به نام #مجید_موقر افتتاح شده است. حضور گسترده مقامات کشوری و لشکری به عنوان اولین کارآموزان این باشگاه، بسیار قابل تامل است. آنچنان که موقر در شماره شهریور ۱۳۴۶ مجله مهر می نویسد:

🔸 اینک آموزشگاه یوگا بازشده و تاکنون چندین نفر از وزیران، سپهبدان، سرلشگران و پزشکان و استادان دانشگاه و سایر دانشمندان و محققان و بزرگان علم و ادب نامنویسی کرده اند. مثلا از جمله پیروان مکتب یوگا جناب آقای #هویدا، نخست وزیر، جناب مهندس #شریف_امامی، نخست وزیر سابق و رئیس مجلس سنای فعلی، #سرلشگر_گرزن و مهندس زنگنه، وزیران سابق راه و … هستند.‼️

⛔️ موقر برای آموزشگاه خود یکی از یوگیان معروف هندی، به نام #سوآمی_بوآجی را به ایران می آورد. بوآجی مدت ۵ سال در ایران اقامت کرد و ریشه های یوگا را در ایران تحکیم کرد. حضور او در ایران ابعاد وسیع تری هم دارد. پایگاه خبری “هافینگتون پست” در این باره می نویسد:

🔸 بوآجی به دعوت #شاه، به ایران آمد و به طور خصوصی به شاه یوگا آموزش می داد. در سال های بعد نیز فردی به نام ریچارد فریمَن، مربی آمریکایی یوگای خانواده سلطنتی ایران بوده است.🔻
🔗 yon.ir/swamibuaj

⛔️ متاسفانه پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، پس از یک دوره توقف فعالیت رسمی یوگا در کشور، در سال ۱۳۷۴ با غفلت مسئولین وقت سازمان ملی جوانان، یوگا به عنوان یکی از انجمن های ورزش همگانی مجوز فعالیت گرفته است.


➕ سوامی بوآجی استاد خصوصی یوگای شاه