نقش ادبیات در ترویج عرفان های کاذب و ضرورت مقابله به مثل...

نقش ادبیات در ترویج عرفان های کاذب و ضرورت مقابله به مثل…

استفاده از ادبیات برای ترویج و تعمیق باورهای معنوی انحرافی، به طور گسترده ای در میان جریان های مختلف عرفان های کاذب استفاده شده است.

نمونه بارز از این دست رمان های نویسنده برزیلی “پائولو کوئلیو” است که با استفاده از ادبیات، ملغمه ای از باورهای کابالیستی (عرفان یهودی) را به خورد مخاطبین خود می دهد؛ و طبیعی است که کوئلیو به پاس خوش خدمتی اش در این مسیر، از مهمانان اجلاس اقتصادی داووس (یکی از مهمترین اجلاس های سیاس-اقتصادی دنیا) باشد و شیمون پرِز (رهبر رژیم صهیونیستی) با تجلیل از آثار کوئیلیو یاد نماید.

اغلب آثار تولید شده توسط سایر عرفان های نوظهور نیز، از درون مایه های ادبی بهره برده و با قلم فرسایی هنرمندانه خود، بشر گمگشته قرن بیست و یکم را به سوی سراب هایی معنوی رهنمون می شوند؛ حتی اگر مباحث خود را در قالب رمان و داستان ارائه نکنند. و صد البته این نیازِ مُبرم این گروه هاست، که با القای فضایی احساسی و دور از عقلانیت، مخاطب خود را سرگشته و آنگاه شکار نمایند. چنانکه ابلیس لعین با “زینت دادن” گناه، کمر به اغوای بنی آدم بسته است. (حجر/۳۹)

آثار افرادی چون “دونالد والش” (از رهبران جریان موسوم به تفکر نوین) نمونه خوبی برای این گروه دوم است.

تمامی آنچه گفته شد، ضرورت مواجهه هنرمندانه با این هجمه مار خوش و خط خال را می رساند. جُدای از این که در مکتب ناب شیعی، تنها به اقناع عقلی در رابطه با مفاهیم معنوی و دینی بسنده نشده و ورود این باورها به قلبِ مومن، جایگاه والایی دارد.

پیش از انتشار رمان “هَمو”، معدود آثار دیگری نیز در این فضا منتشر شده است؛ که ضمن معرفی معنویت اسلامی در فضایی ادبی، به نقد هنرمندانه تلبیسات رهزنان این مسیر پرداخته اند. رمان “راز فرشتگان” به قلم “استاد حمیدرضا مظاهری سیف” و “خواب خاکستری” به قلم “لیلا حسن زاده” نمونه ای از این آثار است.

بعد از مدت ها رمان دیگری در حوزه ادبیات معنوی منتشر گردید.

هَمو، همان قطب نمای خدانمایی است که در وجود همه انسانها به ودیعه گذاشته شده و قاف آن را همزاد خود میپندارد و بعد از خستگی از زندگی تکراری اش با کمک همو به دنیای اسرارآمیزی وارد میشود و با حوادثی رو به رو میشود که شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد و یا پس از مطالعه کتاب با دقت بیشتر در زندگی خودتان آن حوادث را روشن تر وشفاف تر ببینید.

اساس داستان ترجمه ای است از آیه شریفه «نَفَخْتُ فِیهِ مِن رُّوحِی» بدون اشاره مستقیم و تشویق مخاطب به جهاد اکبر و روی آوردن به “کتاب زندگی” که در حقیقت قرآن است؛

“حجت الاسلام محمد لک علی آبادی”، نویسنده این داستان بلند، که معتقد به عرفان برآمده از قرآن و روایات است حاصل سالها مطالعات و تحقیق در باب معنویت و چکیده بیش از سی کتاب عرفانی خود را طی سه سال در قالبی جدید به نسل جوان تقدیم داشته است.

نویسنده در این کتاب ضمن معرفی ابعادی از معنویت ناب اسلامی، اشاراتی نیز به مدعیان دروغین معنویت های جدید نموده است.

نشر عطش، کتاب «همو؛ همزادی به نام قاف»، در ۲۵۶ صفحه، در قطع رقعی، به قیمت ۱۲۰۰۰ تومان منتشر کرده است.