حکایتی از موسیقی متال در منطقه غرب آسیا (خاورمیانه)

حکایتی از موسیقی متال در منطقه غرب آسیا (خاورمیانه)

مستند Global Metal در سال ۲۰۰۷ توسط یک مردم شناس کانادایی به نام Sam Dunn ساخته شده است. این مستند در صدد روایت تاثیرات جهانی سازی بر موسیقی هِوی متال (heavy metal) و تفاوت های فرهنگی در برخورد با این موسیقی در مناطق مختلف جهان است.

در بخشی از این مستند به فستیوال موسیقی متال در دُبی با عنوان “#صحرا” پرداخته شده و حکایتی از نحوه مواجهه با این سبک موسیقی در کشورهای اسلامی در منطقه غرب آسیا ارائه می شود. در این بخش با چند جوان ایرانی نیز مصاحبه شده است. بریده هایی از این بخش از مستند را در کلیپی که ضمیمه این مطلب است می توانید ببینید. فرصت زیر نویس کامل کلیپ نبود، فرازهایی از مطالب بیان شده در این قسمت را در ادامه بخوانید:

یکی از ایرانی ها می گوید در ایران به ما به چشم شیطان پرست نگاه می کنند.
جوان ایرانی از برگزاری کنسرت متال در دانشگاه تهران که چند سال پیش مجوز اجرا گرفته است مطالبی را نقل میکند.
یکی از خوانندگان مشهور گروه متال Slayer خاطره ای را از عکسی که یکی از هوادارانشان از دیوارنویسی هایی به نام این گروه در ایران انجام شده است، نقل می کند.

پ.ن: اگرچه در میان گروه های موسیقی متال، گروه هایی با درون مایه های ضد دینی وجود دارد ولی لزوما هر کسی که به موسیقی متال گوش می دهد، شیطان پرست نیست. توضیحات بیشتر راجع به نسبت شیطان گرایی و سبک های موسیقی چون راک و متال را در بخش موسیقی و شیطان گرایی در کتاب “بی نقاب: نگاهی دقیق تر به جریان شیطان گرایی” مطالعه نمائید.